MOTYWACJA

100 marzeń i celów

Lista 100 marzeń i celów. Zbiór wielkich nadziei i małych postanowień. Kto ją wymyślił? Nie wiem. Ale no matter who, no matter how – to jest tak dobre, że ojeju. Gdybym sama nie zrobiła takiej listy w marcu 2015, moje życie nie byłoby tak mocno nacechowane potrzebą samorealizacji ani poszukiwaniem szczęścia.

Do czego służy taka lista? Do tego, by żyć ze świadomością swoich celów i każdą chwilę wykorzystywać jako krok w stronę swoich marzeń.

NA POCZĄTEK KONKRETY.

Lista 100 marzeń i celów opiera się na zasadzie SMART – pięciu podstawowych punktach, które konkretyzują cele, jakie sobie w życiu stawiamy. Niektórzy psychologowie próbują ją rozszerzyć, żeby nasze dążenia były jeszcze bardziej klarowne. Zacznijmy jednak od podstaw. Cel musi być: skonkretyzowany, mierzalny, osiągalny, realny i określony w czasie.

Prościej? Cel ma być po prostu jednoznaczny i łatwy do określenia w stopniu realizacji według systemu zero-jedynkowego. Nie może od Ciebie wymagać poświęcania zdrowia, choć musi być wystarczająco ambitny, by wznosił Cię na wyżyny Twoich możliwości. Pod względem środków, którymi dysponujesz, musi być realny – głową muru nie przebijesz. Co więcej, trzeba go też jasno sprecyzować co do czasu, w jakim zostanie spełniony – byś czuł dodatkową motywację i mógł go zdobyć, a nie tylko myśleć o zdobywaniu.

Lista 100 marzeń i celów

Od siebie i na podstawie książki Jacka Walkiewicza* dodałabym jeszcze pięć zasad określania celów. Dobrze, jeśli ponadto cel jest: atrakcyjny, zapisany, wyobrażalny, elastyczny i dopasowany do wyższego celu. Wizja osiągnięcia celu ma Cię ekscytować i aktywizować – by coś osiągnąć, musisz tego gorąco pragnąć i czuć zapał do działania. Jest takie powiedzenie, że rękopisy nie płoną, dlatego tak ważne jest, by marzenia spisać – zyskasz wtedy pewność, że o nich nie zapomnisz. Do listy 100 marzeń zawsze można wrócić, odświeżyć ją, po spełnieniu jednego celu – zabrać się za kolejny i tak w koło.

Co więcej, mówi się, że jeśli jesteś w stanie sobie coś wyobrazić, jesteś w stanie też to osiągnąć. Głęboko wierzę, że to prawda. Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza – mówił już o tym sam Albert Einstein. Może dlatego, że wyobraźnia nie zna granic, a wiedza zawsze gdzieś się kończy. Abyś nie zniechęcił się jednak zbyt łatwo i mógł siebie docenić, wyznacz sobie granicę – 90% określonego celu to też jest sukces. A jeżeli dodatkowo spełnione marzenie poprawi w jakiś sposób jakość Twojego życia, zmieni świat na lepsze, wzmocni wartości, jakie wyznajesz – to cudownie! Dokładnie o to w życiu chodzi. :)

NAJWAŻNIEJSZY JEST KLIMAT.

Zaparz sobie herbatę, usiądź spokojnie i – nie ograniczaj się. Możesz mieć 100 marzeń albo tyle, ile tylko chcesz. Lista nigdy nie jest zamknięta, bo to Twoje życie, które sam projektujesz. Gdy przyjdzie Ci do głowy coś nowego – zawsze możesz to dopisać. A gdy uznasz, że coś jednak nie jest Twoim celem – wykreśl to bez żalu. Nikt nie rodzi się z kompletną znajomością swojej osobowości – zmieniamy się przez całe życie.

1xk166j6uq

Zrób zupełny misz-masz: pisz wszystko, co Ci przyjdzie do głowy, uporządkujesz to potem. Pisz rzeczy małe i duże, ważne i mniej ważne. Nie ma znaczenia, jak dziwne jest marzenie – jeśli naprawdę tego pragniesz, zapisz to. Rozdrabniaj się. Nie pisz ogólnikami. Ważny jest każdy mały krok, który uczyniłeś – kiedy więc za parę miesięcy zechcesz skontrolować, jak Ci idzie, ucieszysz się, jeśli zobaczysz, że coś udało Ci się już dokonać. A to ważne, by nie stracić motywacji. :)

KILKA DODATKOWYCH RAD

Bardzo dobrze jest podzielić swoją listę na sfery życia. Zasady, którymi chcesz się w życiu kierować – Twoje motto przewodnie. Sport, zdrowie, dieta – to rejon, który pomoże ci zachować zdrowie psychiczne, podczas zdobywania drugiego – pracy i kariery. Rozrywka i odpoczynek jest równie ważna co nauka i umiejętności, musisz więc nauczyć się łapać pomiędzy nimi zdrową równowagę. Jak chcesz, by wyglądały Twoje relacje z rodziną i przyjaciółmi? Kiedy znajdziesz dla nich czas w życiu codziennym? Jak będzie wyglądać Twoja codzienna rutyna: pory wstawania, kąpieli, relaksu? Nie zapomnij o podróżach – to w trakcie ich trwania odnajdziesz swoją życiową misję. :)

Dlaczego warto to zrobić? A na przykład dlatego, by za jakiś czas zorientować się, czy zanadto nie skupiasz się na pracy albo nauce, kompletnie nie dbając o relacje z rodzicami czy o własne zdrowie. Nie wszystko da się wrzucić do jednego worka – a przecież chcesz chodzi o to, by być lepszym człowiekiem, a nie tylko pracownikiem czy uczniem. 

xulpowwqwj

Doprowadź ją do perfekcji i… nie pokazuj jej nikomu. Jeśli napiszesz listę z zamiarem oddania komuś do przeczytania – nie będzie to prawdziwa lista. Na mojej jest kilkadziesiąt rzeczy, które niejedna z bliskich mi osób przyjęłaby pobłażliwym z uśmieszkiem albo co gorsza – z przerażeniem. Pamiętaj jednak, że sens marzenia określasz Ty sam, a nie inni ludzie. Dlatego musi to być coś osobistego.

PODSUMOWUJĄC

Jest taka scena w serialu „Suits”, gdy Harvey Specter, człowiek sukcesu, mówi: I don’t have dreams, I have goals. Minęły już cztery sezony, a cele nadal Harveya nie uszczęśliwiły. Może dlatego, że swoje dążenia zawsze traktował automatycznie, bez emocji.

Dlatego nie lubię mówić, że w życiu mam cele. Mam marzenia. Te małe są tak proste, że mogłabym zacząć ich realizację w każdej chwili, np.: ograniczyć ilość spożywanej kawy, wyeliminować ze swojej diety cukier i sól, czy po prostu czytać codziennie rano te moje ukochane 100 marzeń. To są banalne czynności, które – jestem pewna! – dałyby mi satysfakcję i chwilową radość.

Lista 100 marzeń i celów

Ale wiesz, ja… ja nie mam gdzie się spieszyć, dlatego wszystko robię powoli, z czasem, oswajam się stopniowo i bez pośpiechu. Te największe marzenia wymagają ode mnie lat pracy, skupienia, systematyczności. I dobrze, piszę się – bo szczęście daje mi nie tylko osiągnięcie tych „gigantów”, ale też tych drobnostek, zupełnie nieważnych dla innych ludzi.

Cele dają satysfakcję, ale to marzenia definiują szczęście. Bardzo bym chciała, żebyś zapamiętał to zdanie na całe życie i poszedł z nim w świat, w kolejny dzień, do ludzi. Zrób to, aby pamiętać, że życie jest czymś więcej niż tylko dobrze wypełnionym zadaniem. Że świat może być lepszy, niż go zastałeś. Że nie wszystko trzeba wykonywać perfekcyjnie, ale wszystko trzeba robić z sercem i wiarą w lepsze jutro.

Do dzieła! Spraw, by Twoje życie było jeszcze piękniejsze. :)

* Jacek Walkiewicz, Pełna MOC możliwości

You Might Also Like