INSPIRACJE

7 filmów, które zapamiętasz do końca życia

Nie jestem znawcą kultury. Nie mogę też powiedzieć, by pisanie recenzji było dla mnie czymś równie pasjonującym jak poruszanie tematów relacji i motywacji. Jednak wychodzę z założenia, że chcę pisać o rzeczach ważnych – takich, które wniosą coś do Waszego życia. Widziałam każdy film, który opisuję poniżej, niektóre z nich – kilka lat temu. Nie wiem, czy uda mi się odtworzyć tamte wrażenia. Nawet gdyby mi nie wyszło, wierzcie mi – każdy z tych filmów jest warty Waszej uwagi. :)

#1: JEDEN DZIEŃ

Przedstawia historię młodych ludzi, którzy od samego początku wiedzą, że są sobie przeznaczeni. Ale jakiś strach przed utratą, a może odrzuceniem sprawia, że nie potrafią zdobyć się na odwagę i wspólną drogę. Realizują marzenia, zmieniają świat na lepsze, próbują sobie ułożyć życie, ale wciąż im czegoś brakuje. Nie potrafią być szczęśliwi, nie będąc razem, a los udowadnia im to rok po roku, komplikując wszystko, co wydawało się uporządkowane.

Może historia wyda się Wam banalna, bo taka niemoc przyjacielska wystąpiła już w niejednym serialu i niejednym filmie. Ale uwierzcie mi – możecie zapomnieć o tym, co widzieliście do tej pory. One day to film, który zostaje w pamięci na całe życie – pokazuje, czym jest prawdziwa miłość i jak bezbronny w jej obliczu staje się człowiek.

#2: TWÓJ NA ZAWSZE

Z całej siódemki – film o najbardziej szokującym zakończeniu. Cokolwiek nie przyjdzie Wam do głowy – nie domyślicie się, jaki jest finał.

Z pozoru historia jakich wiele – zbuntowany Tyler chce zemścić się na policjancie, który brutalnie go pobił, postanawia więc rozkochać w sobie jego córkę, a następnie ją porzucić, ponieważ liczy, że to zrani jej ojca. Niestety, nic nie idzie zgodnie z planem, ponieważ Tyler… przypadkiem się w niej zakochuje. Tak wygląda w skrócie początek tej historii.

Przez całą długość trwania filmu, bohaterowie borykają się z różnymi kłopotami, mocno związanymi z ich rodzinną przeszłością – śmiercią mamy Ally i brata Tylera. Oboje nie potrafią po tych wydarzeniach rozmawiać już ze swoimi rodzicami. Kiedy wszystko wydaje się już nareszcie układać, nagle dzieje się coś, co zmienia wydźwięk całej tej historii…

NQXUIJFCXZ

#3: PHILADELPHIA

Andrew jest homoseksualistą. Właśnie dowiedział się, że jest chory na AIDS. Chociaż do tej pory był cenionym pracownikiem w jednej z kancelarii prawniczych, gdy jego przełożeni dowiadują się o chorobie, postanawiają go zwolnić. W tym celu usuwają jeden z ważnych dokumentów z jego gabinetu i komputera i pod pretekstem zaniedbania obowiązków pozbawiają chorego pracy.

Joe jest prawnikiem. Brak tolerancji wobec homoseksualistów to zbyt mało powiedziane – on ich po prostu nie cierpi. Gdy And pojawia się u niego, prosząc o pomoc w sądowej walce z dyskryminacją osób chorych na AIDS, dostaje natychmiastową odmowę. Joe nawet nie ukrywa, że chodzi o pobudki osobiste.

Jednak po czasie mężczyźni znów na siebie trafiają w jednej z bibliotek. Do tej pory niechętny Joe postanawia pomóc Andrew. Choć widmo śmierci jest coraz bliższe, robią wszystko, by zwyciężyć walkę w sądzie. To wspaniały film o tym, jak można pokonać mocno zakorzenione w nas przekonania i wielkością swego ducha wspiąć się na wyżyny człowieczenstwa – gdzieś, gdzie nie ma równych i równiejszych, liczy się tylko dobro i zło.

#4: AMELIA

Piękny, pełen kolorów i sycących dźwięków film o samotnej, skromnej dziewczynie, ktora pewnego dnia w swoim mieszkaniu znajduje stare pudełko z zabawkami, należące najprawdopodniej do dawniej mieszkającego tam chłopca. Tknięta przeczuciem, że odzyskanie pamiątki z dziecinstwa mogłoby uradować dorosłego już pana, pragnie anonimowo zwrócić jego zgubę. Gdy obserwuje jego reakcję – radość i łzy wzruszenia, postanawia od tej pory pomagać słabszym i biedniejszym od siebie.

Film, do którego mam szczególny sentyment nie tylko ze względu na naprawdę wyjątkowy soundtrack, napisany przez Yana Tiersena, ale przede wszystkim przez ideę – że za pomocą małych gestów warto czynić świat lepszym miejscem.

LLDXIGFHXM

#5: WSZYSTKO ZA ŻYCIE

Film, który w zeszłym roku zmienił moje życie o 180 stopni. Opowiada historię o młodym chłopaku, który zapragnął rzucić dotychczasowe życie. Bez słowa wyjaśnienia opuścił rodziców, których łączyła gra pozorów, pieniądze przeznaczył na cele charytatywne i uciekł z plecakiem w świat w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, co jest naprawdę w życiu ważne.

Jest to film oparty na prawdziwych wydarzeniach na podstawie pamiętnika Christophera McCandellsa, którego ciało zostalo znalezione w starym samochodzie na Alasce po trzech tygodniach od jego śmierci. 

#6: POKUTA

Briony ma 13 lat i pragnie zostać pisarką. W trakcie upalnego lata w 1935 roku oprócz pisania swoich pierwszych sztuk i opowiadan, zajmuje się rejestrowaniem wszystkich nietypowych zjawisk, które rozgrywają się pomiędzy ludźmi w jej otoczeniu. Tym samym staje się czynną obserwatorką romansu rozpoczynającego się pomiędzy chłopakiem z sąsiedztwa a jej starszą siostrą. Jako przyszła pisarka, rozkochana w historiach miłosnych jest ciekawa wszystkiego, co ma związek z dwójką młodych, lgnących do siebie osób.

Nie potrafi zatem przepuścić okazji na to, by poznać wszystkie sekrety swojej siostry Ceillii i Robbiego. Po odkryciu ich intymnej korespondencji, a później – przyłapaniu ich w półmroku rodzinnej biblioteki, Briony jest wściekła na siostrę i brzydzi się jej kochanka. Gdy ich kuzynka – Lola – zostaje zgwałcona, dziewczynka zeznaje, że widziała, jak robił to Robbie. Ta jedna decyzja na zawsze rozdziela dwoje kochających się ludzi…

Dalsza część filmu rozgrywa się podczas wojny. Czy Briony uda się odpokutować popełnione winy? Musicie sprawdzić sami. :)

#7: SIEDEM DUSZ

Przedstawia historię mężczyzny, który będąc na samym szczycie szczęścia, nieumyślnie doprowadził do śmierci siedmiu niewinnych osób. Był jedynym, który przeżył w wypadku, a dalsze życie z poczuciem winy przestaje mieć dla niego jakąkolwiek wartość. Jako sprawca i główny winny decyduje się dokonać zadośćuczynienia. Znajduje ludzi, którym potrzebna jest pomoc i spośród nich wybiera siedmioro, by dać im drugie, lepsze życie.

Najpiękniejszy, najbardziej poruszający film, jaki widziałam w życiu.

KONIEC

Na dziś to tyle. Mam nadzieję, że któregoś wieczora skusicie się na któryś z tych filmów. Możecie liczyć na emocje i mnóstwo przemyśleń. :)


Hej, długo pracowałam nad tym tekstem. Proszę, zostaw po sobie jakiś ślad – polub ten wpis i moją stronę na Facebooku, napisz komentarz albo udostępnij ten artykuł u siebie. Dla Ciebie to tylko moment, a dla mnie to dowód, że w dobie cięcia zasięgów moja praca ma jeszcze jakiś sens. Dziękuję, że jesteś. :)

                                                                                                                                      

You Might Also Like