PODRÓŻE I MIEJSCA

Tatry. Czasem trzeba rzucić wszystko.

Ktoś mądry powiedział mi ostatnio, że do wszystkiego w życiu trzeba dorosnąć – do miłości i do podróży, do wybrania własnej drogi i do poświęcenia.

W większości przypadków dojrzałość nie przychodzi znienacka. To nasz wybór – decyzja, że chcemy żyć świadomie, odpowiedzialnie i szczęśliwie. Zazwyczaj możemy przewidzieć to, co nas spotyka. Jak wiadomo, na prędkość dojrzewania największy wpływ mają nasze doświadczenia. Musimy zacząć ich szukać.

Wiecie co jest w najważniejsze w życiu młodego człowieka? Najważniejsza jest…

CIEKAWOŚĆ ŚWIATA

Czasem znajomi mówią mi, że trzeba mieć dzień na spotkanie ze mną. Tempo, w jakim wszystko zmienia się w moim życiu, jest znacznie szybsze, niż u większości ludzi, bo nie boję się spontanicznych decyzji i próbowania nowych rzeczy. Kocham opowiadać historie – traktuję więc każdą chwilę swojego życia jak scenę z mojej osobistej książki. Cokolwiek się nie dzieje, musi mieć więc sens – i być niewyobrażalnie piękne.

DC1IYLZ11Y

Ciekawość świata to nie cecha charakteru. To postawa, otwartość na inne kultury i na cudzy punkt widzenia. To nastawienie na zdobywanie doświadczeń i poszukiwanie wrażeń. Cel, by żyć mądrze i pięknie. Uczymy się nie po to, by popisywać się wiedzą, ale po to, by z tego świata wynieść jak najwięcej. Tylko zrozumienie pozwala nastawić zmysły na odbiór rzeczywistości.

MOŻNA ŻYĆ PIĘKNIEJ

Kiedyś spotkałam mężczyznę, który na zawsze zmienił mój światopogląd. Dawniej kochałam miasto – blokowiska i światła wieczoru, nosiłam włosy zawsze spięte w kucyk, słuchałam w kółko tych samych wokalistów. Nie chciałam poznawać nowych miejsc i nowych ludzi, nie interesowały mnie inne gatunki muzyczne ani cudze poglądy.

Ale on był inny i miał niezwykły dar – cały złożony z inspiracji potrafił zarazem inspirować innych. Nauczył mnie słuchania muzyki, odróżniania poszczególnych partii i instrumentów, nadawania wartości przedmiotom i chwilom. Rozkochał mnie w górach i wioskach, w porankach i pięknych strojach. Przekonał do tego, że warto podróżować, a szkolny świat naukowej elity wcale nie musi być pusty i zły.

ZGBNRLMKXY

Sprawił, że przestałam być nastawiona tylko na jedną wizję prawdy. Dzięki niemu zaczęłam szukać odpowiedzi na pytania, a za każdą rozwiązaną zagadką, czekało na mnie nowe wyzwanie. Jeszcze jedna przygoda. Jeszcze jedna podróż przez życie. 

CIENIE WIELKICH IDEI

Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że ludzie, którzy wybierają życie w trybie dom-praca-dom, tracą coś niezwykle cennego – możliwość odkrywania świata. Pewna bliska mi osoba mówi często: No, tak, z pewnością jest tam pięknie – ale czy ja muszę to wszystko widzieć na własne oczy? – Nie, nie musisz – odpowiadam jej w myślach i nic, ale to nic nie rozumiem.

Są w życiu rzeczy, które po prostu warto. Zieleń traw i błękit nieba nie jest wszędzie taki sam, inne jest powietrze w górach, a inne na jednej z ruchliwych, krakowskich ulic. Nie jesteś w stanie na odległość poczuć wiatru, który przemierza ścieżki na zboczach ani usłyszeć ćwierkania kolorowych ptaków. Nie napijesz się wody prosto z górskiego potoku, nie przeskoczysz przez skały, by uchwycić wspaniałe zdjęcie. Nie poczujesz adrenaliny, przechodząc nad przepaścią, jeśli wciąż będziesz bać się wychylić nos z własnego domu.

NFVOIJCRMA

Żaden sprzęt nie jest w stanie oddać zniewalającego piękna odległych miejsc, w których nas – najczęściej nie ma. Wymieniamy dojrzałość na kolejną parę butów. Wydajemy pieniądze na chwilowe przyjemności, których za kilka lat nawet nie będziemy pamiętać. Nie chcemy uczynić swojego życia najpiękniejszym, jakie mogło zostać nam dane.

Wybieramy małe życie. Rządzi nami strach przed nieznanym.

/Wrzucam też galerię ze wspinaczki po Tatrach, ale jak wiecie, zdjęcia nie są w stanie oddać tego, co mnie zachwyciło w górach. Może przynajmniej przekonam Was do tego, że warto ruszyć pupy z domu i spędzisz czas dalej, piękniej, aktywniej.

TATRY, 2016.

You Might Also Like