TEKSTY

Jak uniknąć kłótni o pierdoły?

Dodatek do tekstu o tym, jak uniknąć kłótni o pierdoły. Przedstawia jedynie włosy spięte w kok na czubku głowy pewnej blondynki. Tło jest różowe.

Wracasz po całym dniu na uczelni lub w pracy. Masz ochotę wykonać telefon do kogokolwiek – żeby tylko usłyszeć głos bliskiej Ci osoby. Zerkasz w ostatnie połączenia. Dzwonisz. Na początku witasz go słodkim, słabym głosikiem, a już po pieciu minutach rozmowy wzdychasz z irytacją i odczuwasz sprzeczne emocje – z jednej strony pragniesz skończyć rozmowę, z drugiej – jeszcze ją kontynuować. Niby chcesz coś jeszcze powiedzieć. Niby chcesz coś jeszcze usłyszeć. Ale – ani nie chce Ci się mówić, ani słuchać. Wzdychasz ponownie. Po co właściwie był ten telefon?

I wtedy pada z jego ust: Znowu robisz spinę o nic. To ten rodzaj kłótni, w której znerwicowana, przewrażliwiona kobieta kłóci się ze swoim mężczyzną o coś, czego on nie do końca jest świadomy. Może nawet nie poczuwa się do winy. Może zbytnio nie rozumie, za co ma przepraszać. Nie dociera do niego waga problemu. W kółko powtarza, że nie wie, o co Ci chodzi. Ile razy to słyszałaś?

SKĄD SIĘ BIORĄ „SPINY O NIC”?

Biorą się zazwyczaj z przyczyn niezależnych od nas. To nie do końca jest wina mężczyzny. I nie do końca kobiety. Takie kłótnie mają różne podłoże. Często wynikają z wzajemnej tęsknoty – gdy dwoje kochających się ludzi nie ma okazji się spotkać przez kilka dni, a tęsknię zostało już wypowiedziane taką ilość razy, że dalsze powtarzanie nie ma sensu. Czasem ze zmęczenia, które skutkuje rozdrażnieniem i szybszą, negatywną reakcją na rzeczy pozornie nam obojętne. A czasami ze stresu z powodu nadmiaru obowiązków, źle zdanego kolokwium albo zbliżającej się wielkimi krokami sesji.

Tak naprawdę spiny o nic wynikają z jednej podstawowej rzeczy, którą w błyskawicznym tempie można zniwelować i natychmiastowo poprawić jakość swojego życia. Z braku umiejętności nazywania emocji.

JAK TO DZIAŁA?

Ano bardzo prosto – przyczyna Twojego zdenerwowania nie jest zupełnie związana z osobą, z którą jesteś, jest czymś zewnętrznym, na co nie masz bezpośredniego wpływu. Jednak fakt, że czujesz się w rozmowie z bliską Ci osobą nie lepiej, tylko gorzej (bo ona nie ma pojęcia o Twoim problemie, ani tym bardziej – jak go rozwiązać), powoduje, że doszukujesz się na siłę wad w obecnej sytuacji. Jesteś w stanie uczepić się wszystkiego – że on ziewa, gdy rozmawiacie, że ma poważną minę, że krzywo spojrzał, a już najbardziej uzasadniony wydaje się jego nieodpowiedni ton, głupi żart albo jedno słowo za dużo.

Dodatek do tekstu o tym, jak uniknąć kłótni o pierdoły. Obraz przedtawia blondynkę, która wkłada papierosa do ust. Ma czarną bluzkę, na dłoni zegarek, w na szyi zawieszony długi łańcuszek. W tle widać biały płot, a dalej - ciemny dom.

Przeczytaj też: Jak kobiety reagują na problemy?

To fakt, że mężczyźni często zapominają, że kobieta potrzebuje się czasem po prostu wygadać i że nie powinni dawać gotowych rozwiązań, gdy o to nie prosi. Ale z drugiej strony – co Ci szkodzi przypomnieć mu raz jeszcze? Ile razy do Ciebie nie docierało, kiedy on mówił: Kochanie, potrzebuję być przez chwilę sam? To są dwie standardowe reakcje na stres, wynikające tylko i wyłącznie z różnicy płci. To nie jest mój wymysł. To jest tak naturalne, jak naturalne jest to, że różnimy się fizycznie.

Chwila, w której odkryjesz, że wystarczy powiedzieć: Boję się, Jest mi smutno, Źle się czuję, Jest mi przykro, Stresuję się egzaminem, Jestem zmęczona – będzie chwilą, w której zaczniesz panować nad swoimi emocjami, bo zaczniesz rozumieć, gdzie leży problem, gdzie tkwi źródło Twojego nastroju. Takie emocje jak strach, smutek, stres, przemęczenie – są znane każdemu, nie tylko kobietom. Jeśli zaczniesz nazywać precyzyjnie to, co czujesz – spotkasz się ze zrozumieniem i miłością. Jeżeli będziesz potrafiła jasno powiedzieć: Chcę tylko, żebyś mnie przytulił – dostaniesz to, czego potrzebujesz.

JAK UNIKNĄĆ KŁÓTNI?

Nie wolno Ci nikogo obarczać winą za swój zły nastrój – zwłaszcza, gdy nie jesteś wcale zła na osobę, którą kochasz. Robisz to jednak za każdym razem, kiedy kryjesz w sobie negatywne emocje i udajesz silniejszą, niż jesteś. Tłumienie w sobie uczuć nie jest skuteczne i musi skutkować odreagowaniem.

Dlatego za każdym razem, gdy przyjdzie Ci ochota zrobić spinę o nic, zapytaj siebie, co tak naprawdę czujesz. Jeśli się rozpłaczesz – to dobrze. Pora zaakceptować fakt, że kobiety są bardziej emocjonalne i potrzebują więcej wsparcia.

Jeśli jesteś mężczyzną i czytasz ten artykuł, proszę, nie złość się na swoją kobietę. Okaż jej wsparcie. Pokaż, że może Ci zaufać – i że nie wyśmiejesz jej łez. Że może do Ciebie zadzwonić w środku nocy, gdy obudzi ją zły sen. Spraw, by wiedziała, że może na Tobie polegać. A gdy się denerwuje, choć nic złego nie zrobiłeś, nim się obrazisz – zapytaj ją, co się stało. To naprawdę Wam pomoże uniknąć wielu niepotrzebnych kłótni.


Hej, długo pracowałam nad tym tekstem. Proszę, zostaw po sobie jakiś ślad – polub ten wpis i moją stronę na Facebooku, napisz komentarz albo udostępnij ten artykuł u siebie. Dla Ciebie to tylko moment, a dla mnie to dowód, że w dobie cięcia zasięgów moja praca ma jeszcze jakiś sens. Dziękuję, że jesteś. :)

                                                                                                                                      

You Might Also Like