INSPIRACJE KULTURA

STOP-KLATKA #2: psychologia, teatr i tańczące koty

To już drugi odcinek serii cotygodniowych inspiracji! Tym razem mam Wam do polecenia fantastyczną sztukę w Teatrze Bagatela, ekspresowy kurs samoobrony i przepis na dal z kalafiora. Częstujciie się, inspirujcie się i nieście w świat dobrą nowinę!

KSIĄŻKI

Jednym z najciekawszych, najbardziej fascynujących działów psychologii stosowanej jest neuropsychologia i biofizjologiczne podstawy zachowań. Całe podręczniki rozpisują się na temat działania poszczególnych części mózgu, przepływu informacji przez neurony i wpływu neuroprzekaźników (i hormonów) na działanie calego naszego organizmu. Czy depresja jest wynikiem zaburzeń fizjologicznych? Czy uszkodzenie ośrodka mowy pozbawia nas szans na rozumienie wypowiedzi innych? Gdzie rodzą się emocje? Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na te tematy, wszystkie odpowiedzi znajdziecie w książce Mózg rządzi  autorstwa Kaji Nordengen – norweskiej badaczki, specjalistki od neurobiologii.

HUMOR

Kto stanął twarzą w twarz z pierwszą sesją, ten wie, jak skomplikowany i angażujący jest proces nauki. W parze z narastającym zmęczeniem rośnie potrzeba zresetowania głowy, a tam, gdzie mnożą się przeciążone umysły, tam pojawia się legendarny Kot student z nagraniem kotów w klubie techno. :)

Niezastąpiony. Wyjątkowy. Jedyny w swoim rodzaju.

MIEJSCA

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto w liceum obiecywał sobie częste wypady do teatru, a na studiach omijał go szerokim łukiem. Na sumieniu mamy już niejedną sztukę – i najwyższy czas, by wreszcie spełniać marzenia z młodości. W Teatrze Bagatela grają właśnie Mayday – sztukę, na której sięgniecie wyżyn śmiechu i upłaczecie się do łez.

„Niejaki John Smith, taksówkarz, usiłuje wybrnąć z pomocą przyjaciela z tarapatów i nieoczekiwanych zbiegów okoliczności, demaskujących jego podwójne życie: w dwóch oddzielnych domach, z dwiema różnymi, równie mocno kochającymi go małżonkami. Smith stacza śmiertelny pojedynek z obiema kobietami, jednym homoseksualistą i komplikującymi jeszcze bardziej sytuację gapowatymi inspektorami policji.”

Cały opis fabuly możecie przeczytać tutaj, a bilety zamówić tutaj.

PRZEPISY

Słyszeliście kiedyś o czymś takim jak dal z kalafiora? Dal – dla odmiany – nie siny, a złoty, złożony z kalafiora, soczewicy i cebuli, z dodatkiem przypraw i mleczka kokosowego (lub w wersji nie-wegańskiej: greckiego jogurtu zmieszanego z miodem, mniam, mniam) – pachnie obłędnie i jest tak sycący, że nie będziecie głodni aż do późnego wieczora. Można go zrobić w pół godziny, a jeść przez kilka dni. Ugotowałam, jadłam, polecam. Cudowny!

Przepis znajdziecie u Jadłonomii.

BLOGI

Temat DYI jest juz przegadany wzdłuż i wszerz. Z pomocą internetu można zrobić własnoręcznie już nie tylko ozdoby wielkanocne i choinkowe, ale także prezent na urodziny, świeczkę zapachową i skuteczny dezodorant. A gdyby tak do tej mieszanki dorzucić parę rad od krawcowej, kucharki i eco-freaka?

Praktyczne zastosowanie aloesu, szybsze gotowanie, techniki samoobrony czy pomysły na ponowne wykorzystanie zużytych przedmiotów – takie treści znajdziecie u 5 Minutes Crafts! i Troomtroom.co.

POEZJA (TYM RAZEM ŚPIEWANA!)

A póki jeszcze mamy zimy choć odrobinę, cieszmy się zimą! Bo jak śpiewał Jarema Stępowski w Kabarecie Starszych Panów „zima trudna, zimna brudna, zimna nudna, żaden bal,
zima ziębi, zimna gnębi, ale zimy, zimy żal!”

EKOLOGIA

Patyczków kosmetycznych zużywamy w ciągu dnia całe mnóstwo. Są wielofunkcyjne i doskonałe – do czyszczenia uszu, poprawiania makijażu i wygrzebywania brudu z trudno dostępnych miejsc. Alternatywą dla plastikowych patyczków stały się ostatnio ich bardziej ekologiczne, drewniane lub papierowe odpowiedniki.

Do tej pory były dostępne głównie na Allegro. Od niedawna do zamówienia również stacjonarnie i na stronie Rossmanna.

ROZRYWKA

Kiedy ostatnio wyszliście gdzieś z przyjaciółmi? A kiedy poszliście razem w inne miejsce niż pijalnia wódki, bar z lanym Prosseco albo grzane wino w dystyngowanej kawiarni? Jeśli planujecie zadzwonić do najlepszej przyjaciółki albo wyciągnąć kumpla z załamki, dobrym rozwiązaniem na wspólną zabawę (oprócz omawiania rozczarowań, smuteczków i zmartwień) może okazać się bilard, który na moment pozwoli Wam zapomnieć o problemach i skupić się na zdrowej rywalizacji. :)

MUZYKA

Na smutne wieczory i marzenia o śnie na stogu siana – jedna z najpiękniejszych playlist na Spotify. Gregory Alan Isakov z jego albumem This Empty Northern Hemisphere – chwyta za serce, rozczula i daje nadzieję na wiosnę tym, którym zimy nie jest żal ani odrobinę. :)

DOBRO

Teoś ma dopiero trzy latka, a w życiu przeszedł już niejedną walkę. Od dnia narodzin choruje na dysplazję kostno-stawową – ma zwichnięte ręce i nogi we wszystkich stawach. Jakby tego było mało, cierpi też na wiotkość mięśni. Pomóżmy temu małemu bąblowi i dorzućmy się do zbiórki!

Jedna wypita butelka wina w ten weekend = jeden przelew na kogoś bardzo chorego, dobrze? :)


Hej, trochę pracowałam nad tym tekstem. Proszę, nie kopiuj go bez mojej zgody.
A jeśli masz chwilę, zostaw po sobie jakiś ślad – będę wiedziała, że ze mną jesteś. :)

You Might Also Like