TEKSTY

Nie radzę sobie z kobietami.

Nie dogaduję się z kobietami.

Zapytałam kiedyś mamę, czy nie mogłaby uznać, że jestem jej drugim synem, a miejsce brakującej córki uzupełnić lalką. Roześmiała się wtedy serdecznie. Ale kilka lat później pytała delikatnie, czy nie mogłabym być trochę bardziej jak dziewczynki w moim wieku – grać w gumę, chodzić wolno pod rączkę, szeptać sobie do ucha najdroższe sekrety. Popatrzyłam na nią oczami pełnymi zdumienia i spojrzałam za okno na taką właśnie spacerującą po podwórku parę – dwie przyjaciółki od serca, których burzliwa przyjaźń kończyła się średnio raz na miesiąc.

I nie rozumiałam.

ZAWSZE MIAŁAM W SOBIE COŚ Z FACETA.

Nigdy nie byłam typem dziewczynki z amerykańskich filmów. Nie podkradałam mamie kosmetyków ani butów na obcasie. Nie przebierałam się w jej ubrania. Nie chciałam zapuszczać włosów i całe życie planowałam mieć na głowie krótkie afro-kędziorki. Ale chłopcy nie chcieli mi pożyczać do zabawy swoich samochodzików. Wychowawczyni denerwowała się, gdy biłam się z nimi na przerwach. Wspinałam się w zamian na drzewa, garaże, słupy do koszykówki. Nieustannie, jak szalona ćwiczyłam swoją sprawność fizyczną, by w przyszłości być jak jeden z moich bohaterów – Superman, Robocop, Batman.

Nie potrafiłam zrozumieć kobiet.

WYDAWAŁO MI SIĘ, ŻE COŚ JEST NIE TAK Z ICH SYSTEMEM.

Wszystkie moje przyjaźnie z kobietami kończyły się dramatycznie, choć miałam ich zaledwie kilka. Nie rozumiałam tej, która przy pierwszej okazji całowała się z chłopakiem, w którym ja podkochiwałam się już rok. Nie rozumiałam tej, która nie uwierzyła, że mogę rozwijać się jako tancerka ani tej, która nie wyobrażała sobie mnie w kobiecych ciuchach. Nie rozumiałam tej, która zrobiła mi awanturę o sposób, w jaki układałam sobie włosy – zbyt podobny do jej fryzury. Nie byłam w stanie tego zrozumieć.

I właśnie teraz odkryłam drugie dno.

Y8O9M1KOT2

MAM PROBLEM Z KOBIETAMI.

Dostrzegłam coś, czego nie widziałam do tej pory w kobietach i co powodowało u mnie brak zrozumienia. Nie widziałam zazdrości, która wywołuje u nich chłodny ton i niechętne spojrzenia. Nie widziałam skłonności do kłamstw, czyniącej ich opowieści pełnymi kolorów i wrażeń. Nie widziałam pasji, z jaką tworzą szeptane historyjki i intrygi w poszukiwaniu atrakcji. Nie widziałam przesadnej dumy, wyciągającej ich długie szyje i zmuszającej do milczenia, do którego tak rzadko są zdolne. Nie widziałam słabości do mężczyzn, dla których gotowe są zrobić wszystko – spragnione miłości i uwagi nawet tych, z którymi nigdy nie będą.

Kobiety potrafią gorliwie i do utratu tchu walczyć w swoim życiu o wyjątkowość i piękno.

PRZEDE MNĄ DŁUGA DROGA.

Są kobiety, które lubię i takie, które podziwiam – kierujące się w życiu zasadami i pasją. Uwielbiam te, które są stanowcze i wiedzą, czego chcą. Szanuję kobiety, które nie pozwalają przekraczać swoich granic, ale też nie naginają cudzych – złośliwością, ciekawością, dla zabawy. Nie lubię kobiet nieszczerych, tających w duchu przykrości, urazę i bezsensowną złość. I tych, którym brakuje odwagi, by wyznać, czego naprawdę pragną.

6DL4MMRNTB

Ciągle uczę się kobiet i w tym poszukiwaniu wiedzy jestem bezradna jak mężczyźni. Niby taka sama – z marzeniami o białej sukni, trójce dzieci i domku rodzinnym, wrażliwa i silna – jak one. Zupełnie zagubiona we własnej i cudzej goryczy pod zaciśniętymi powiekami ukrywam łzy bezsilnej złości. W samotności, przy małej lampce na stoliku nieustannie próbuję zrozumieć ten nieprzewidywalny sposób ich działania – słowa rzucane na wiatr, pochopne oceny i przypadkowe reakcje. Nie potrafię czytać z ich oczu i niespokojnych gestów.

Mam problem z kobietami.

Przede mną długa droga.


Autorką zdjęć jest między innymi Brooke Cagle.


Hej, długo pracowałam nad tym tekstem. Proszę, zostaw po sobie jakiś ślad – polub moją stronę na Facebooku, napisz komentarz albo udostępnij ten artykuł u siebie. Dla Ciebie to tylko moment, a dla mnie to dowód, że w dobie cięcia zasięgów moja praca ma jeszcze jakiś sens. Dziękuję, że jesteś. :)

                                                                                                                                      

You Might Also Like